През последното десетилетие броят на хората, които имат желанието да се хранят здравословно, става все по-голям. В търсене на правилното хранене, специалистите обръщат все по-голямо внимание на качествата на конкретните продукти и откриват, че някои от тях дават повече ползи за организма от други. Така се стига до все по-засиленото търсене на дадени плодове или зеленчуци, някои от които до скоро са били просто екзотичен придатък към менюто. Но днес те вървят с етикета „суперхрани“.
Как се появява терминът „суперхрани“?
През 1949 г. в един канадски вестник излиза материал, посветен на хранителните качества на мъфина /кекса/. Там за първи път се появява понятието суперхрана. Но никой не обръща внимание на думата до 1998 г. Тогава в уважавано списание е публикувана статия от нутрициониста Аарън Мос, в която между другото се казва: „Хората имат много възможности, когато става дума за зареждане на телата им, но някои възможности са толкова питателни, че може да им се постави етикета суперхрани“.
Терминът вече се използва все по-масово, заради споменатия по-горе стремеж на мнозина да живеят по-здравословно и да са в добра физическа форма. Разбира се, от него се възползват и търговците, които привличат клиенти, предлагайки им въпросните „суперхрани“.
Действително ли има суперхрани?
Ако потърсим в интернет, ще попаднем на десетки продукти, на които се приписват невероятни качества и са с етикета суперхрани. Има огромно количество статии, в които можем да срещнем този термин. Обикновено става дума за храни, които съдържат повече ценни за организма съставки, като витамини и минерали, антиоксиданти и др. Приема се, че консумацията им би могла да подобри здравния ни статус или да оформи по-добре фигурата ни, като се намали излишното тегло.
В същото време световната практика показва, че никъде в официални документи на институции в Европа, САЩ или другаде, не съществува терминът „суперхрани“. Така че понятието се използва основно като инструмент на маркетинга и рекламата при предлагането на различни екзотични или специфични храни и хранителни добавки, книги за самопомощ или модни диети. Тъй като са представяни като продукти с невероятни качества, често те се предлагат на по-висока цена.
Полезните храни
Все пак, ако оставим настрана чисто рекламните трикове, трябва да отбележим, че действително има храни, които могат да ни донесат редица несъмнени ползи. Понякога тези продукти са не особено познати за нас, защото идват от далечни страни. Но има и храни, които са част от нашата национална кулинарна традиция, за които дори не подозираме колко ценни могат да бъдат за организма ни. Например, някои храни съдържат вещества, които могат да повлияят добре на умствената дейност, сърдечно-съдовата система, кръвообращението, имунната система, зрението, слуха и т.н. А що се отнася до борбата с килограмите, разбира се, има продукти, които трябва обезателно да прибавим към менюто си.
Действително, храненето е жизненоважно за здравето и общото ни физическо състояние. То може да ни помогне да поддържаме стройна фигура или обратното – да я развали до такава степен, че да ни докара и здравословни проблеми. Но, разбира се, не е единственият начин да сме във форма. Неслучайно Иван Гарабитов формулира 5 основни правила за здравословен живот: правилното хранене, правилното дишане, правилното спортуване, правилното пиене на вода и правилното мислене.
За да постигнем най-добри резултати, можем да се обърнем към специалистите от Център Гарабитов, които ще изготвят за нас индивидуална програма за отслабване и цялостно подобряване на състоянието.
Следва продължение…
BY: Garabitov
BY: Garabitov
BY: Garabitov
BY: Garabitov
офис София, Комплекс Есте,
ул. Самоков 28Г
Работно време:
Пон-Съб: 09:00 - 18:00 часа
Неделя: Почивен ден
office@garabitov.com
+359 897 701700
+359 2 8548766
офис Пловдив, ул. Академик Петър Динеков №10
Работно време:
Пон-Пет: 09:00 - 17:30 часа
Събота: Почивен ден
Неделя: Почивен ден
office@garabitov.com
+359 899 915704
+359 32 696700
+359 32 693694