„Сънят е златната верига, която привързва телата ни към здравето“ е казал английският драматург Томас Декър и аналогията му съвсем не е случайна. Сънят играе ключова роля за доброто ни физическо и ментално състояние. Начинът, по който се чувстваме когато сме будни, е пряко свързан с това колко ефективно сме спали. Но защо това е така?
Науката все още няма точно обяснение на всички процеси, които протичат докато спим, но е доказано, че когато сме в Страната на сънищата:
Казано простичко, това е времето, в което „презареждаме батериите си“ и ако енергията, която получаваме е недостатъчна, негативните резултати се проявяват почти мигновено под формата на липса на концентрация, занижена бдителност, забавени реакции, неефективност при решаването на проблеми и лоша координация.
Липсата на сън може да засегне нервната ни система и особено много влияе на дишането, сърдечния ритъм и храносмилането, а това ни кара да се чувстваме изтощени и раздразнителни.
Колко сън ни е нужен?
Оптималното количество сън за всеки човек е различно и е в пряка зависимост от възрастта, но препоръчителните средни стойности за едно денонощие са:
За да бъдем здрави и в добро настроение обаче, не е достатъчно просто да спим определен брой часове. От огромно значение е сънят ни да бъде качествен и ефективен, т.е. да сме спали дълбоко достатъчно дълго време.
Фази на съня
Всяка нощ преминаваме през няколко цикъла на съня, състоящи се от пет различни фази - от лек до дълбок в рамките на 90-120 минути, като всеки стадий трае различно време.
През началния етап спим кратко и лесно можем да се събудим. Характеризира се с внезапни потрепвания и конвулсии при заспиване.
При състоянието на средно дълбок сън мозъчните вълни намаляват и тялото ни се подготвя да навлезе във фазата на дълбокия сън, докато сърдечният ритъм се забавя и телесната температура се понижава.
По време на третия стадий заспиваме дълбоко и се приготвяме за най-възстановителния етап от сънния цикъл. Тъй като кръвното ни налягане пада, дишането се забавя, а мускулите ни са в пълен покой, тялото ни има възможност да премине през процес на оздравяване.
В четвъртата фаза навлизаме в най-дълбокия сън, когато снабдяването с кръв на мускулите се повишава и се стимулира растежът и регенерирането на тъканите. Дълбокият сън подпомага имунната система и е крайно необходим, за да се чувстваме енергични и отпочинали на следващия ден.
В последния стадий си набавяме енергия, сънуваме сънища, очите правят резки движения, а мускулите ни не функционират. Именно в тази фаза мозъкът запазва информация в дълготрайната ни памет.
Съвети за по-добър сън
BY: Garabitov
BY: Garabitov
BY: Garabitov
офис София, Комплекс Есте,
ул. Самоков 28Г
Работно време:
Пон-Съб: 09:00 - 18:00 часа
Неделя: Почивен ден
office@garabitov.com
+359 897 701700
+359 2 8548766
офис Пловдив, ул. Академик Петър Динеков №10
Работно време:
Пон-Пет: 09:00 - 17:30 часа
Събота: Почивен ден
Неделя: Почивен ден
office@garabitov.com
+359 899 915704
+359 32 696700
+359 32 693694