Стремежът към по-съвършена и стройна фигура не е от вчера. Но с развитието на познанията ни за човешкото тяло, се появяват все по-нови варианти за битка срещу излишните килограми. През последните години придоби широка популярност кето диетата. Какво представлява тя и доколко може да ни е полезна или да ни вреди?
Какво е кетоза?
Известно е, че за да съществуваме, клетките ни се нуждаят от източник на енергия. Основният такъв източник е глюкозата. Тя се превръща в енергия най-лесно и така захранва клетките. Съдържа се в черния дроб и се освобождава при необходимост да бъде доставена енергия. Но топенето на захар крие риска да се образуват повече свободни радикали. Ако тялото ни не разполага с достатъчно глюкоза, клетките започват да си набавят енергия чрез изгарянето на мазнините. Този процес се нарича кетоза и при него започват да се образуват т.нар. кетони.
Принцип на кето диетата
Именно този процес е основата на кето диетата. Организмът ни е принуден да започне изгарянето на мазнините, за да набави енергия за различните клетки. Така постепенно мастните запаси в тялото ни започват да се топят и да се появяват кетони. А те потискат развитието и на опасните за нас свободни радикали. Подобен ефект на изгаряне на мазнините може да се получи и чрез гладуване, но след като храненето бъде възстановено, организмът започва отново да използва глюкозата като основен източник на енергия и мазнините се натрупват, така че намаляването на теглото най-вероятно ще е временно. Смята се, че при кето диетата се подобряват метаболитните процеси в организма.
Какво представлява кето диетата?
Най-общо, кето диетата представлява драстично ограничаване на приема на въглехидрати, като бъдат сведени до около 5-10 на сто от храната ни. За сметка на това при тази диета се увеличат значително количествата на поеманите мазнини и по-умерено на протеини.
Тъй като това е нисковъглехидратна диета, при нея ще трябва почти да забравим за хляба и тестените изделия, зърнените храни, картофите, царевицата, много от плодовете и зеленчуците. Разбира се, захарните изделия също са почти или напълно изключени от менюто.
Тези храни при кето диетата са заменени от такива с високо съдържание на мазнини. Това са всякакви видове месо, включително и по-мазно, шунка, бекон, пилешко или пуешко. Менюто може да включва и мазни риби, като сьомга, скумрия, риба тон и др. Допустими са и млечни произведения, като сирене и масло, ядки /орехи, тиквено семе, бадеми и др./, както и яйца. Кето диетата допуска консумацията на зехтин и нисковъглехидратни зеленчуци.
Ползи и опасности
Смята се, че кето диетата носи редица ползи, като основната е намаляването на излишното тегло. Ограничаването на приема на въглехидрати потиска апетита като създава усещането за ситост. При хората, страдащи от диабет, кетозата може да регулира нивата на кръвната захар. Смята се, че тази диета се отразява добре и на сърдечноболните, както и на хората с метаболитен синдром.
Макар и да носи някои ползи, с кето диетата трябва да се внимава. Прекомерното наличие на кетони в организма е опасно и може да доведе до дехидратация. Проблеми може да създаде и лишаването от храни, богати на фибри. Кето диетата може да доведе и до лесна умора.
Справянето с излишното тегло е строго индивидуален процес. В Център Гарабитов се прилага комплексен подход, базиран на системата, създадена от Иван Гарабитов, която включва правилното хранене, емоционалното равновесие, правилният прием на вода и детоксикацията. А резултатите от работата на Център Гарабитов са доказани във времето.
BY: Garabitov
BY: Garabitov
BY: Garabitov
офис София, Комплекс Есте,
ул. Самоков 28Г
Работно време:
Пон-Съб: 09:00 - 18:00 часа
Неделя: Почивен ден
office@garabitov.com
+359 897 701700
+359 2 8548766
офис Пловдив, ул. Академик Петър Динеков №10
Работно време:
Пон-Пет: 09:00 - 17:30 часа
Събота: Почивен ден
Неделя: Почивен ден
office@garabitov.com
+359 899 915704
+359 32 696700
+359 32 693694